Czy sam sobie poradzę z problemem narkotykowym mojego dziecka? Cz.II

moje dziecko jest uzależnioneJeśli okaże się, że w rodzinie dziecko przyjmuje narkotyki pojawia się problem rodziców jak rozwiązać taką sytuację. Trzeba przede wszystkim rozważyć, czy możliwe będzie poradzić sobie samemu, czy konieczny będzie do tego specjalista. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że pomoc innych przy takich problemach jest zawsze bardzo ważna. Dotyczy to zarówno wsparcia specjalnych grup, specjalistów jak i też samej rodziny. Można zauważyć, że ludzie chętniej sięgają po pomoc ludzi obcych niż przyznają się do problemu przed znajomymi. Ogólnie jednak prośba o pomoc często budzi wielkie obawy. Trzeba więc pokazać przed dzieckiem, że nie ma się takich oporów i warto prosić innych o wsparcie. Dzięki temu również dziecko stanie się bardziej otwarte na pomoc. Namawiając dziecko do szczerości trzeba samemu być szczerym, gdyż inaczej będzie się w oczach dziecka niewiarygodnym.

Uzależnienie szkodzi rodzinie


Uzależnienie dziecka niestety będzie się odbijać na całej rodzinie. Rodzice w takiej sytuacji całkowicie skupiają się na takim dziecku i troszczą się o jego los. Uwaga skupia się na nim a przez to inni członkowie rodziny będą cierpieć, gdyż uwaga na nich już nie będzie skierowana. Rodzina poświęca sobie zbyt mało czasu a za tym idą zrywane relacje, z którymi trudno sobie poradzić. Sytuacja w rodzinie bardzo szybko się niszczy. Uzależnienie może trwać lata a przez to niestety rodzina nie będzie w stanie normalnie funkcjonować. Skutki mogą więc być naprawdę tragiczne, ponieważ wiele lat uzależnienia będzie prowadziło do pogłębiających się problemów. Niestety często trudno nam zwrócić uwagę na swoje zachowanie. Taka analiza i wyciąganie wniosków jest jednak bardzo ważne. Wielu z nas opiera swoje działania na schematach, które mają ułatwić nam życie. Jednak przy uzależnieniu trzeba spojrzeć na życie nieco inaczej i podjąć racjonalne decyzje, które pozwolą pokonać ten wyjątkowy problem.

Jak najwięcej wiedzieć


odstawienie narkotykówWiedza to ważna sprawa, gdy pojawia się uzależnienie. Trzeba jak najwięcej wiedzieć na temat samych narkotyków oraz problemów z nimi związanych. Niestety bez tej wiedzy trudno sobie z tym problemem radzić. Taka wiedza to podstawa do tego, by spojrzeć na uzależnienie w prawidłowy sposób i szukać rozwiązania tego problemu. Wiele osób przerażonych jest wizją terapii grupowej, dlatego na początku warto umawiać się na osobiste spotkania z terapeutami i tak można szukać początku leczenia. Warto pamiętać, że specjalista nie może nam niczego narzucić, jeśli nie chcemy o czymś mówić trzeba to wyraźnie powiedzieć.