Terapia u narkomanów

jak leczy się narkomanięGdy jest już po fazie zaprzeczenia i narkoman zdaje sobie sprawę z problemu często nie wie jak rozpocząć leczenie i jak zająć się jego organizacją. Aby udało się poradzić sobie z narkomanią trzeba przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie jak z narkomanii się leczyć. Mamy różne formy terapii a wybór będzie uzależniony od tego jak głęboki jest problem oraz jakie jest podejście do leczenia. Jeśli chce się rozpocząć leczenie należy się udać do państwowych placówek, które taką pomoc oferują. Można także korzystać z Monaru bądź też jednostek całkowicie prywatnych. Tam na początku postawiona będzie diagnoza i ustalona najlepsza forma leczenia. W momencie, gdy uzależnienie jest już mocno zaawansowane może się okazać, że konieczna będzie pomoc specjalistycznej placówki. Zazwyczaj jednak wystarczy jedynie leczenie w ambulatorium połączone z grupami wsparcia, gdzie osoba będzie mogła liczyć na pomoc innych uzależnionych.

Terapia dzieli się w zasadzie na trzy elementy: detoksykacja, rehabilitacja oraz leczenie porehabilitacyjne. Co do rodzajów terapii również można wspomnieć kilka rodzajów. Będzie to terapia substytucyjna przede wszystkim nastawiona na abstynencje oraz poznawczo-behawioralna. W pierwsze podaje się środki zastępcze, które przede wszystkim mają zmniejszą objawy związane z abstynencją oraz pojawiają się głód. Przez taką terapię jednak zmniejsza się chęć leczenia. W drugiej formie bardzo ważna jest silna wola osoby, która chce zerwać z narkotykami. Jest to terapia, w której buduje się działania na podstawie spotkań z grupami osób, które chcą radzić sobie z problemem. Tam wszyscy uczą się jak żyć w sposób prawidłowy. Ważne będzie samo zaangażowanie chorego, który musi wykazać wolę leczenia oraz chęć realizacji wszystkich postulatów. Jeśli nie ma takiego zaangażowania praktycznie na efekty nie ma co liczyć.

jak leczyć narkomanięW tej terapii tej wiąże się również kwestię uczenia z uzależnieniem. Celem będzie przygotowanie uzależnionego do tego, by sam rozpoznał sytuację gdy sięga po narkotyk, wtedy będzie mógł je eliminować ze swojego życia. Takie leczenie ma nawet 12 rozłożonych w czasie sesji. Wiele osób właśnie dzięki takim terapią wychodzi z narkotyków na rok czy dłużej. Taka terapia ma oczywiście charakter indywidualny i jest dodatkowo dopasowywana do osoby. Leczenie narkomanii może być różnie prowadzone, najważniejsze to jednak wola chorego i pomoc ze strony rodziny. Tak naprawdę rodzaj terapii zawsze można dopasować do chorego i jego potrzeb, tak by osiągnąć najlepsze wyniki.