Problem narkomanii

pochodzenie narkotykówNiestety w społeczeństwa rozwiniętych narkomania jest obecnie wielkim problemem, z którym trudno sobie poradzić. Stale podejmowane są próby, które mają rozwiązać ten problem, jednak szybki tryb życia i ogromne wymagania sprawiają, że ludzie zaczynają brać narkotyki licząc, że dzięki nim ich możliwości będą większe i pojawiać się będą dużo lepsze efekty. Jeśli nie osiąga się sukcesów w codziennym życiu frustracja będzie się pogłębiać i tym samym ludzie będą jeszcze bardziej sięgać po takie środki. Bez wątpienia przyczyną rozwijania się narkomani będą również rosnące siły mafijne, które rozwijają narkomanię i związany z nią przemysł. Posiadają one duże środki finansowe na to, by produkować narkotyki oraz mają siłę, by je sprzedawać. Korumpowanie policji, prokuratury czy sądów to działania, które doprowadzają do tego, że są oni kryci i nie muszą obawiać się prawnych problemów. A same narkotyki są na wagę złota a nawet więcej, ponieważ heroina obecnie jest już warta nawet 250 razy więcej niż złoto.

Ogólnie oczywiście narkomania ma złożone podstawy i uwarunkowana jest różnymi czynnikami i to zawsze trzeba brać pod uwagę. Lipowski przygotował dla nas następujące przyczyny narkomanii:

1. O charakterze społecznym - trudna sytuacja, problem perspektyw na codzienne życie godziwe i spokojne - dotyczą najbliższej jednostki osobowej, która funkcjonuje w wadliwych rodzinach i pojawiają się problemy wychowawcze czy też działanie rówieśników na osobę uzależnioną.

2. O charakterze osobniczym Jest problem z akceptacją osobowości, pojawiają się negatywne oceny własnej osoby, trudno jest poradzić sobie ze sobą, podejmuje się działania, w których siebie uważa się za nic niewartego i nie potrafiącego nic:

- takie środki sprawiają, że osoba uzależniona chce poprzez nie uwalniać swoje złe stany emocjonalne, pojawiają się nerwice oraz psychozy

- osobowość nie decyduje o narkomani, może być predysponująca.

Uzależnieni to często osoby niedojrzałe, które mają problemy emocjonalne. Niekiedy będzie chęć natychmiastowego spełniania swoich pragnień, budowanie swojej ambicji w oparciu o jakieś cele nierealne, niemożliwe do zrealizowania.

Objawy:

skutki narkomanii- problem stanu psychicznego, pojawia się rausz związany ze podnieceniem i euforią, często zjawiska halucynacji

- nadmierne poddenerowowanie oraz rozdrażnienie, trudności z uwagę i niepokoje - błędne koło oparte na uzależnieniu psychicznym i fizycznym: po narkotyku jest dobrze, potem pojawia się głód

- zbyt długie używanie prowadzi do przedawkowania.

Skutki przyjmowania narkotyków przez dłuższy okres czasu prowadzi do zniszczenia organizmu oraz rozwijania się zmian w psychice, które uniemożliwią normalne funkcjonowanie.