Czy na odwyku można palić papierosy?

Kiedy przychodzi czas na rozpoczęcie leczenia odwykowego w ośrodku zamkniętym dla osób uzależnionych od narkotyków i alkoholu, wiele myśli krąży Ci po głowie: Co powinienem zabrać ze sobą na odwyk? Jak wygląda odwyk stacjonarny? Kiedy moja rodzina może mnie odwiedzić na odwyku?

Kolejnym ważnym pytaniem jest: Czy na odwyku można palić papierosy?

Nie ma ogólnokrajowego prawa dotyczącego palenia papierosów w placówkach lecznictwa zamkniętego, jednak istnieją przepisy stanowe, które mają zastosowanie, co oznacza, że zasady różnią się w zależności od lokalizacji ośrodka leczenia uzależnień.

Badania wykazały, że 60% wszystkich ośrodków leczenia w Stanach Zjednoczonych całkowicie zakazało palenia w swoich obiektach. I chociaż żaden renomowany ośrodek odwykowy nie zachęca do palenia papierosów, wiele z nich jest realistami w tej kwestii. Wielu pacjentów używa papierosów jako pocieszającego sposobu na rozładowanie napięcia. Dla niektórych zaprzestanie palenia to walka, którą muszą stoczyć po zakończeniu leczenia uzależnień: Najpierw trzeba wejść na drogę powrotu do zdrowia, a dopiero potem zająć się paleniem.

Palenie papierosów w nowojorskich ośrodkach odwykowych

W jednym z państw obowiązuje zakaz palenia w ośrodkach leczenia uzależnień: Nowy Jork. Palenie papierosów w nowojorskich ośrodkach odwykowych jest zabronione. W 2008 r. finansowane ze środków publicznych ośrodki odwykowe dla narkomanów i alkoholików zostały objęte zakazem palenia w nadziei na zmniejszenie zachowań uzależniających. Zakaz ten nie poszedł jednak zgodnie z planem. Około 41% palaczy nie paliło w czasie leczenia, jednak tylko niewielki procent z nich pozostał bez tytoniu po opuszczeniu ośrodka.

Rozważenie odwyku od narkotyków i alkoholu w New Jersey lub innym stanie jest opcją dla mieszkańców Nowego Jorku, którzy chcą palić papierosy lub używać innych produktów nikotynowych podczas pobytu w stacjonarnym ośrodku odwykowym dla osób uzależnionych od narkotyków lub alkoholu.

Więcej na temat używania nikotyny i leczenia uzależnień

Istnieją pewne dowody na to, że zakaz palenia tytoniu może negatywnie wpływać na proces zdrowienia. W jednym z badań stwierdzono, że wprowadzenie zakazu palenia tytoniu spowodowało zwiększenie ryzyka porzucenia leczenia przez daną osobę. Przekonał się o tym na własnej skórze pewien ośrodek leczenia w Ohio: przed wdrożeniem polityki antytytoniowej (dla pacjentów i personelu) wskaźnik ukończenia leczenia wynosił 70%. Po wprowadzeniu zakazu odsetek ten spadł do 42%.

"Po wdrożeniu nowych zasad klienci mieli znacznie mniejsze szanse na ukończenie leczenia niż przed wprowadzeniem polityki antytytoniowej" - powiedział Thomas Gregoire, współautor badania i profesor nadzwyczajny pracy socjalnej na Uniwersytecie Stanowym Ohio.

Osoby rozważające leczenie stacjonarne z powodu uzależnienia od narkotyków lub alkoholu stają przed wystarczająco trudnymi wyborami, a to, czy rzucą również palenie, nie musi być jednym z nich. Właśnie dlatego RCA zezwala na palenie papierosów i innych produktów nikotynowych we wszystkich naszych ośrodkach, w tym w Raritan Bay w New Jersey, w niewielkiej odległości od Nowego Jorku.

Jeśli zdecydujesz się rzucić palenie na odwyku

Dla tych, którzy zdecydują się rzucić palenie lub zrezygnować z innych produktów nikotynowych podczas pobytu na odwyku stacjonarnym od uzależnienia od narkotyków i alkoholu, RCA oferuje pomoc. W naszych ośrodkach stacjonarnych oferujemy specyficzne dla pacjenta rozwiązania w zakresie rzucania palenia, takie jak plastry nikotynowe i inne medyczne środki wspomagające rzucanie palenia. Oferujemy także pacjentom odwykowym chcącym rzucić palenie pomocną edukację na temat rzucania palenia, aby promować trwałą zmianę nawyku. Dzięki naszemu pełnemu kontinuum opieki, rozpoczynającemu się w stacjonarnym odwyku od narkotyków i alkoholu, przechodzącemu do odwyku ambulatoryjnego, a kończącemu się na naszym Stowarzyszeniu Absolwentów, będziesz miał wsparcie na każdym kroku.