Jakie są objawy i skutki zażywania takich narkotyków jak marihuana i haszysz?

działanie marihuanyWspomniane w tytule narkotyki określa się jako trawkę, grass czy zioło. Powstają z konpi indyjskich. Mają wiele aktywnych substancji, które wpływają na psychikę. Wysuszone są podobne do pietruszki. Z marihuany przygotowuje się skręty, natomiast z haszyszu, który powstaje z żywicy robi się kulki, którymi nabija się fajkę. Mimo, że niektórzy mówią o mniejszej szkodliwości marihuany niż papierosów i alkoholu to jednak badania pokazują, że są one szkodliwe i to znacząco. Szczególnie takie, gdzie mamy dużo THC. Po użyciu tych narkotyków ma się wrażenie, że wszystkie zjawiska dookoła szybko się zmieniają. Jadąc autem czuje się prędkość jakby była dwa razy wyższa niż rzeczywista. Takie objawy są już po niewielkiej dawce THC. Przy większych będą się pojawiać inne objawy takie jak drżenie mięśni, problemy z poruszaniem, wymioty oraz zawroty. U osób przewlekle zatrutych pojawiają się uczucia lęku, panika, brak motywacji, problemy z samooceną. Niekiedy mogą się pojawić tiki, oczopląs oraz halucynacje.

Tak samo jak w papierosach również tutaj w dymie mamy substancje smoliste, dlatego przy dłuższym paleniu drogi oddechowe są degenerowane w ogromnym stopniu. Zmniejsza się również odporność, pojawia się problem z wątrobą i sercem. Dodatkowo THC wpływa również na jajniki, jądra oraz płód, dlatego może zmniejszać zdolność poczęcia. Zażywanie tych narkotyków wiąże się również z rosnącym ciśnieniem i przyspieszającym tętnem, często pojawiają się ataki kaszlu, przekrwione gałki oczne czy zawroty oraz bóle głowy. U niektórych występuje nadmierne pocenie, problemy z pamięcią i koordynacją. Jeśli będzie się dłużej używać z czasem będzie się przechodzić do coraz mocniejszych preparatów, gdyż te nie będą już wystarczające. Jeśli THC przyjmuje się przez lata będzie odkładać się w tkankach a to będzie prowadzić do jeszcze większych problemów.

palenie haszyszuObjawy toksyczne po powrocie do zażywania oraz palenia bardzo szybko się nasilają. Jeśli THC jest już w organizmie dłuższy okres czasu nie będzie nagłych objawów związanych z odstawieniem jednak może się pojawić głód narkotykowy. Gdy rodzic podejrzewa u dziecka taki problem powinien jak najszybciej zwracać uwagę na wszelkie zachowania dziecka takie jak euforię, złości, problemy z kaszlem czy zwiększone łaknienie. Może się również pojawiać słodka woń oddechu a pokojach zapach palonych liści innych niż tytoniowe. Jeśli w kieszeniach są bibułki a dziecka może mieć blade palce to również warto w takiej sytuacji szczególnie zwracać uwagę na to jak dziecko się zachowuje.