Kokaina

zażywanie kokainyZażycie kokainy przynosi euforię, która szybko mija i by powróciła decydujemy się przyjmować kolejne dawki. Bez niej czujemy się źle. Jest to mocno uzależniający narkotyk. Mamy trzy formy przyjmowania. Proszek wciąga się nosem bądź też rozpuszcza w wodzie i wstrzykuje do krwi. Może być też sprzedawana w formie kryształków, które po ogrzaniu dają opary narkotykowe. To jak długo trwają doznania jest związane z tym jak przyjmowało się kokainę. Chodzi o to jak długo jest ona we krwi i jak jest dostarczona do mózgu. Palenie oraz wstrzykiwanie najdłużej utrzymuje efekty. Krótkie doznania sprawiają, że w krótkim czasie przyjmuje się ją wiele razy, i często o większych dawkach, by czuć jeszcze więcej. To jednak prowadzi do przedawkowania.

Kokaina bardzo mocno działa na układ nerwowy człowieka. Jest to środek stymulujący wydzielanie dopaminy i zaburza działanie układu nerwowego. Kokaina doprowadza do tego, że w organizmie odkłada się nadmierna ilość dopaminy co prowadzi do powstania szczególnych euforycznych stanów. Po odstawieniu pojawiają się patologicznie obniżone stany dopaminy a to natomiast buduje u takiej osoby głód narkotykowy i poszerza problem. Skutki dla zdrowia Przy zażywaniu kokainy mamy wiele negatywnych skutków. Może ona prowadzić do nadmiernej nerwowości i pobudzenia. Osoby, które nadużywają mają problemy z psychozą. Nadmiernie powiększa się temperatura ciała a to będzie prowadzić do szybszej akcji serca i podniesienia ciśnienia krwi. Zgony po zażyciu są często związane z atakiem serca bądź udarem. Kokaina prowadzi także do nadmiernych bólów głowy i problemów z żołądkiem. Zmniejszać może apetyt dlatego uzależnieni mogą być niedożywieni. Wciąganie przez nos może prowadzić do przykrych krwotoków i problemów z węchem a także połykaniem. Niekiedy może to prowadzić do kataru i chrypy. Wstrzykiwanie prowadzi do zarażenia HIV i licznych alergii.

skutki zażywania kokainyNiebezpieczne jest też łączenie narkotyku z alkoholem co sprawia, że może się pojawić wtedy kokaetylen i będzie prowadził niekiedy do nagłej śmierci. Kokaina bardzo silnie uzależnia. Między innymi dlatego leczenie, by przyniosło efekt musi być przygotowane pod kątem konkretnego pacjenta. Jedynie optymalizacja leczenia może gwarantować, że pojawią się odpowiednie efekty. Nie ma na razie leków, które pozwoliłyby skutecznie radzić sobie z tym uzależnieniem. Przygotowuje się tylko leki, które mogą zmniejszać głód narkotykowy. Pracuje się również nad szczepionką, dzięki której będzie można izolować obecność kokainy we krwi.