Amfetamina

jak działa amfetaminaJednym z najbardziej rozpoznawalnych narkotyków będzie amfetamina, którą określa się jako proszek, fete, amfę, spid czy setkę. Warto wiedzieć jak działa amfetamina i jak rozpoznać, że ktoś ją bierze. Jest to kolejny z grupy środków o działaniu psychostymulującym, który wpływa na nadmierne pobudzenie. Nie ma tutaj uzależnienia fizycznego, niekiedy są to jakieś lekkie objawy. Jest tu jednak pełne uzależnienie psychiczne jak w przypadku innych środków o działaniu pobudzającym. Amfetamina oraz metamfetamina wyglądają podobnie, mają bezwonny charakter i są białe bądź mogą dochodzić do koloru ceglasto czerwonego. Proszek ma nieco gorzko - cierpki smak. Produkcja tego środka odbywa się w laboratoriach nielegalnych, gdzie często ma kolor żółty i zapach jajek, ponieważ wtedy jest to środek nieoczyszczony. Oba produkty są oferowane jako białe tabletki, bądź kryształki, które można palić. Gdy spotkamy się z nieznanymi tabletkami w białym kolorze, kapsułkami czy igłami z małymi torebkami i białym proszkiem można podejrzewać, że będzie to amfetamina.

Efekty działania tego środka pojawiają się już kilka minut po jego zażyciu przez nos. Przy używaniu w formie łykanych tabletek efekty pojawiają się po około 20 minutach. Niektórzy wstrzykują również amfetaminę w formie dożylnej bądź też palą. Wtedy będzie działać już po kilkunastu sekundach. Działanie amfetaminy można liczyć, że będzie trwało do 2-3 godzin, ale najwięcej oczywiście zależy od tego jaką dawkę się przyjęło. W momencie, gdy amfetamina będzie wydalana z organizmu będziemy czuli niepokój oraz senność. Pojawiają się bóle głowy, samobójcze myśli. Gorzej pracują mięśnie, mogą się pojawiać wzmożone łaknienie.

Skutki uboczne amfetaminy:

- problemy ze słuchem i wzrokowe omamy

- może to przypominać schizofrenię

- problemy z potencją

- nadmierne pobudzenie, brak kontroli nad sobą

- wyczerpanie organizmu, jeśli przyjmuje się amfetaminę kilka dni można spać nawet przez dwie doby.

działanie amfetaminyPrzedawkowanie tego środka może spowodować, że pojawiają się bóle w klatce piersiowej. Prowadzić to może do zapaści oraz uszkodzenia mózgu, dlatego niekiedy dochodzi również do udaru. Przyczyną śmierci przy przedawkowaniu amfetaminy zazwyczaj będzie paraliż mięśni, które odpowiadają za oddech i dlatego doprowadza to do uduszenia, arytmii, zawału. Mogą się pojawiać również mikrowylewy. W momencie, gdy doprowadza się do psychozy może dojść do popełniania samobójstwa. W czasie II Wojny Światowej stosowano amfetaminę. Natomiast dawniej była używana przez niektórych w celu odchudzania oraz jako doping dla sportowców. W medycynie stosowano ją kiedyś w ramach walki z astmą w oskrzelach.